Analog Devices Inc. LTC3624IDD-23.3#PBF
Part No.:
LTC3624IDD-23.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLTC3624IDD-23.3#PBF.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 2A 8DFN
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
17V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
2.25MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-DFN (3x3)
1. How to order LTC3624IDD-23.3#PBF on Anpu?
3. Are the LTC3624IDD-23.3#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LTC3624IDD-23.3#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Fixed Adjustable Adjustable Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2.7V 2.7V 2.7V 2.7V 2.7V
Voltage - Input (Max) 17V 17V 17V 17V 17V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 0.6V 0.6V 0.6V 5V
Voltage - Output (Max) - 17V 17V 17V -
Current - Output 2A 2A 2A 2A 2A
Frequency - Switching 1MHz 2.25MHz 1MHz 1MHz 2.25MHz