Bourns Inc. 1.5SMBJ30CA
Part No.:
1.5SMBJ30CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Anpu1.5SMBJ30CA.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 30V 1500W BIDIR SMB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
1.5SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)