Bourns Inc. 1.5SMBJ51A-H
Part No.:
1.5SMBJ51A-H
Datasheet:
Anpu1.5SMBJ51A-H.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 51V 1500W UNIDIR SM
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)