9230-08-TR-RC.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 9230-08-TR-RC.
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Series | 9230 | 9230 | 9230 | 9230 | 9230 |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Molded | Molded | Molded | Molded | Molded |
| Material - Core | Ferrite | Phenolic | Ferrite | Phenolic | Ferrite |
| Inductance | 10 µH | 1 µH | 100 µH | 100 nH | 22 µH |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 180 mA | 350 mA | 125 mA | 1.1 A | 190 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 3.7Ohm Max | 1Ohm Max | 8Ohm Max | 70mOhm Max | 3.3Ohm Max |
| Q @ Freq | 55 @ 7.9MHz | 25 @ 25MHz | 50 @ 2.5MHz | 40 @ 25MHz | 50 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant | 50MHz | 230MHz | 13MHz | 690MHz | 25MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 7.9 MHz | 25 MHz | 2.5 MHz | 25 MHz | 2.5 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) |