Bourns Inc. AC4842R-R15K
Part No.:
AC4842R-R15K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuAC4842R-R15K.pdf
Description:
AC,4.83X3.81X4.2MM,150NH10%,1.2A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
AC4842R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Air
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
33mOhm Max
Q @ Freq:
100 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:
750MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
150 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.190" L x 0.150" W (4.83mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)