Bourns Inc. CI160808-8N2J
Part No.:
CI160808-8N2J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AnpuCI160808-8N2J.pdf
Description:
FIXED IND 8.2NH 300MA 330MOHM SM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CI160808
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
8.2 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
2.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)