Bourns Inc. CS160808-R39K
Part No.:
CS160808-R39K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AnpuCS160808-R39K.pdf
Description:
FIXED IND 390NH 150MA 600MOHM SM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CS160808
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)