Bourns Inc. CW105550A-18NJ
Part No.:
CW105550A-18NJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AnpuCW105550A-18NJ.pdf
Description:
FIXED IND 18NH 520MA 230MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CW105550A
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
520 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.1GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)