Bourns Inc. CW161009A-11NJ
Part No.:
CW161009A-11NJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AnpuCW161009A-11NJ.pdf
Description:
FIXED IND 11NH 700MA 100MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CW161009A
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
11 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
4GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.065" L x 0.045" W (1.65mm x 1.15mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)