Bourns Inc. CW252016-10NK
Part No.:
CW252016-10NK
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
AnpuCW252016-10NK.pdf
Description:
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CW252016
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
10 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
4.1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)