Bourns Inc. PM0603-3N9
Part No.:
PM0603-3N9
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AnpuPM0603-3N9.pdf
Description:
FIXED IND 3.9NH 700MA 80MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.9 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm
Q @ Freq:
22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6.9GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)