PM0603-R10J.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM0603-R10J.
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Series | PM0603 | PM0603 | PM0603 | PM0603 | PM0603 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Alumina | Alumina | Alumina | Alumina | Alumina |
| Inductance | 47 nH | 33 nH | 18 nH | 82 nH | 10 nH |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 600 mA | 600 mA | 700 mA | 400 mA | 700 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 280mOhm | 220mOhm | 170mOhm | 540mOhm | 130mOhm |
| Q @ Freq | 35 @ 250MHz | 35 @ 250MHz | 30 @ 250MHz | 34 @ 250MHz | 30 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 2.1GHz | 2.3GHz | 3.1GHz | 1.7GHz | 4.8GHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 200 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 150 MHz | 250 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) |