Bourns Inc. PM0805G-R068J
Part No.:
PM0805G-R068J
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AnpuPM0805G-R068J.pdf
Description:
FIXED IND 68NH 300MA 200MOHM SMD
Series:
PM0805G
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
280MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)