Bourns Inc. PM0805H-8N2J
Part No.:
PM0805H-8N2J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AnpuPM0805H-8N2J.pdf
Description:
FIXED IND 8.2NH 300MA 280MOHM SM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM0805H
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
8.2 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.85mm)