Bourns Inc. PM1008-4R7K-RC
Part No.:
PM1008-4R7K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
AnpuPM1008-4R7K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 175MA 2.3OHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
175 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.3Ohm
Q @ Freq:
18 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
43MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)