Bourns Inc. PM105-100M-RC
Part No.:
PM105-100M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPM105-100M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD
Series:
PM105
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
5.1A
DC Resistance (DCR):
60mOhm
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)