Bourns Inc. PM1210-1R8J-RC
Part No.:
PM1210-1R8J-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
AnpuPM1210-1R8J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 200MA 820MOHM SM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
820mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
85MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)