Bourns Inc. PM1210-270J-RC
Part No.:
PM1210-270J-RC
Datasheet:
AnpuPM1210-270J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 27UH 90MA 5 OHM SMD
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
90 mA
DC Resistance (DCR):
5Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)