Bourns Inc. PM1210-6R8J-RC
Part No.:
PM1210-6R8J-RC
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
AnpuPM1210-6R8J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 150MA 1.8OHM SMD
Series:
PM1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
150 mA
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)