Bourns Inc. PM127SH-100M-RC
Part No.:
PM127SH-100M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPM127SH-100M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD
Series:
PM127SH
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
6.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
19.5mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)