Bourns Inc. PM1812-271J-RC
Part No.:
PM1812-271J-RC
Datasheet:
AnpuPM1812-271J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
92 mA
DC Resistance (DCR):
12Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)