Bourns Inc. PM1812-561J-RC
Part No.:
PM1812-561J-RC
Datasheet:
AnpuPM1812-561J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
50 mA
DC Resistance (DCR):
30Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)