Bourns Inc. PM1812-R18K-RC
Part No.:
PM1812-R18K-RC
Datasheet:
AnpuPM1812-R18K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 700MA 240MOHM SM
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
700 mA
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
220MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)