Bourns Inc. PM2110-180K-RC
Part No.:
PM2110-180K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPM2110-180K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 10.2A 9 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM2110
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
10.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.570" (14.48mm)