Bourns Inc. PM3316-1R0M-RC
Part No.:
PM3316-1R0M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPM3316-1R0M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM3316
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
7mOhm
Q @ Freq:
20 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
137MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)