Bourns Inc. PM3316-681M-RC
Part No.:
PM3316-681M-RC
Datasheet:
AnpuPM3316-681M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 680UH 350MA 2.6OHM SMD
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
DC Resistance (DCR):
2.6Ohm
Q @ Freq:
57 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)