Bourns Inc. PQ2614BHA-3R3K
Part No.:
PQ2614BHA-3R3K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPQ2614BHA-3R3K.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 30A 1.9 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PQ2614BHA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
66.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)