Bourns Inc. PQ2614BLA-1R5K
Part No.:
PQ2614BLA-1R5K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPQ2614BLA-1R5K.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 30A 1.6 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PQ2614BLA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)