Bourns Inc. PTVS10-086C-M
Part No.:
PTVS10-086C-M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AnpuPTVS10-086C-M.pdf
Description:
TVS DIODE 86VWM 157VC 2SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Series:
PTVS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
86V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
96V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
157V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
5000pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)