Bourns Inc. PTVS1-066C-TH
Part No.:
PTVS1-066C-TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuPTVS1-066C-TH.pdf
Description:
TVS DIODE 66VWM 86VC AXIAL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Series:
PTVS
Packaging:
Tray
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
66V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
71V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
86V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1000A (1kA) (8/20µs)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
744pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)