Bourns Inc. PTVS1-076C-H
Part No.:
PTVS1-076C-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
AnpuPTVS1-076C-H.pdf
Description:
TVS DIODE 76VWM 91VC 2DFN
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Series:
PTVS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
76V
Voltage - Breakdown (Min):
85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
91V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1000A (1kA) (8/20µs)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)