Bourns Inc. PTVS1-190C-THL
Part No.:
PTVS1-190C-THL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuPTVS1-190C-THL.pdf
Description:
TVS DIODE 190VWM 227VC AXIAL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Series:
PTVS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
190V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
227V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1000A (1kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
274pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)