Bourns Inc. PTVS2-026C-H
Part No.:
PTVS2-026C-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
AnpuPTVS2-026C-H.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 30VC 2DFN
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Series:
PTVS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
30V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2000A (2kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
3000pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)