Bourns Inc. PTVS3-058C
Part No.:
PTVS3-058C
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuPTVS3-058C.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 100VC AXIAL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Series:
PTVS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
110V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
2300pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order PTVS3-058C on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that PTVS3-058C is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the PTVS3-058C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS3-058C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTVS3-058C.
7.How to contact us to get technical supports, such as PTVS3-058C pin diagram, PTVS3-058C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTVS3-058C-SH PTVS3-380C-TH PTVS3-076C-TH PTVS3-076C-SH PTVS3-015C-TH
Part Number PTVS3-058C-SH PTVS3-380C-TH PTVS3-076C-TH PTVS3-076C-SH PTVS3-015C-TH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case 2-SMD Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) 2-SMD Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Series PTVS PTVS PTVS PTVS PTVS
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V (Max) 380V (Max) 76V (Max) 76V (Max) 15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 64V 401V 85V 85V 16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 110V 520V (Typ) 140V 140V 28V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs) 3000A (3kA) (8/20µs) 3000A (3kA) (8/20µs) 3000A (3kA) (8/20µs) 3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse - - - - -
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 2300pF @ 10kHz 350pF @ 10kHz 1700pF @ 10kHz 1700pF @ 10kHz 7500pF @ 10kHz