Bourns Inc. PTVS3-430C-TH
Part No.:
PTVS3-430C-TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuPTVS3-430C-TH.pdf
Description:
TVS DIODE 430VWM 580VC AXIAL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Series:
PTVS
Packaging:
Tray
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
430V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
440V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
580V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
400pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)