Bourns Inc. RL622-181K-RC
Part No.:
RL622-181K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AnpuRL622-181K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 690MA 580MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL622
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
690 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
580mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)