Bourns Inc. RL895-562K-RC
Part No.:
RL895-562K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
AnpuRL895-562K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 5.6MH 120MA 11.5OHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL895
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
120 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
11.5Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
550kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)