Bourns Inc. RLB0913-151K
Part No.:
RLB0913-151K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AnpuRLB0913-151K.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1A 370 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB0913
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
750mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
370mOhm
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)