Bourns Inc. RLB1014-103KL
Part No.:
RLB1014-103KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AnpuRLB1014-103KL.pdf
Description:
FIXED IND 10MH 135MA 32 OHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
135 mA
Current - Saturation (Isat):
145mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
32Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
300kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)