Bourns Inc. RLB9012-390KL
Part No.:
RLB9012-390KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AnpuRLB9012-390KL.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 1.85A 100 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB9012
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.85 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
6.9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)