Bourns Inc. SDR0503-103JL
Part No.:
SDR0503-103JL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSDR0503-103JL.pdf
Description:
FIXED IND 10MH 27MA 110 OHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR0503
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
27 mA
Current - Saturation (Isat):
40mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
110Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)