Bourns Inc. SDR1005-2R2ML
Part No.:
SDR1005-2R2ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSDR1005-2R2ML.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 6.1A 12 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR1005
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
12mOhm Max
Q @ Freq:
51 @ 2.47MHz
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)