Bourns Inc. SDR1006-122KL
Part No.:
SDR1006-122KL
Datasheet:
AnpuSDR1006-122KL.pdf
Description:
FIXED IND 1.2MH 210MA 4.2OHM SMD
Series:
SDR1006
Inductance:
1.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
480mA
DC Resistance (DCR):
4.2Ohm Max
Q @ Freq:
31 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)