Bourns Inc. SDR1006-3R3ML
Part No.:
SDR1006-3R3ML
Datasheet:
AnpuSDR1006-3R3ML.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5A 24 MOHM SMD
Series:
SDR1006
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Q @ Freq:
34 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)