Bourns Inc. SDR1307-472KL
Part No.:
SDR1307-472KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSDR1307-472KL.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SDR1307
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)