Bourns Inc. SDR6603-102M
Part No.:
SDR6603-102M
Datasheet:
AnpuSDR6603-102M.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 70MA 13.8 OHM SMD
Series:
SDR6603
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
70 mA
Current - Saturation (Isat):
100mA
DC Resistance (DCR):
13.8Ohm Max
Q @ Freq:
71 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)