Bourns Inc. SMCJ8.5CA
Part No.:
SMCJ8.5CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AnpuSMCJ8.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ8.5CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ8.5CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ8.5CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ8.5CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ8.5CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ8.5CA pin diagram, SMCJ8.5CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ8.0A SMCJ85A SMCJ85CA SMCJ8.5A SMCJ8.0CA
Part Number SMCJ8.0A SMCJ85A SMCJ85CA SMCJ8.5A SMCJ8.0CA
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ SMCJ SMCJ SMCJ
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 - 1 -
Bidirectional Channels - - 1 - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 85V 85V 8.5V 8V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 94.4V 94.4V 9.44V 8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 137V 137V 14.4V 13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 110.3A 11A 11A 104.2A 110.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)