SRN2510BTA-R47M.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Series | SRN2510BTA | SRN2510BTA | SRN2510BTA | SRN2510BTA | SRN2510BTA |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 3.3 µH | 1 µH | 1.5 µH | 6.8 µH | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.7 A | 2.6 A | 2.4 A | 1.2 A | 1.4 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.3A | 2.5A | 2.1A | 950mA | 1.2A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 204mOhm Max | 72mOhm Max | 96mOhm Max | 444mOhm Max | 300mOhm Max |
| Q @ Freq | 10 @ 1MHz | 15 @ 1MHz | 10 @ 1MHz | 10 @ 1MHz | 10 @ 1MHz |
| Frequency - Self Resonant | 53MHz | 110MHz | 85MHz | 36MHz | 45MHz |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2510 | 2510 | 2510 | 2510 | 2510 |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) |