Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRN2512-1R0MH.
| Image |  |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Series | SRN2512 | SRN2512 | SRN2512 | SRN2512 | SRN2512 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 1 µH | 2.2 µH | 470 nH | 1.5 µH | 680 nH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 3.5 A | 2.3 A | 4.4 A | 2.5 A | 3.6 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.9A | 2.7A | 5.5A | 3A | 4.5A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 57mOhm Max | 102mOhm Max | 32mOhm Max | 96mOhm Max | 43mOhm Max |
| Q @ Freq | 10 @ 1MHz | 11 @ 1MHz | 8 @ 1MHz | 10 @ 1MHz | 9 @ 1MHz |
| Frequency - Self Resonant | 120MHz | 80MHz | 190MHz | 90MHz | 140MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) |