Bourns Inc. SRN3030HA-1R0Y
Part No.:
SRN3030HA-1R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRN3030HA-1R0Y.pdf
Description:
IND,3X3X3MM,1UH30%,2.6A,150C,SHD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN3030HA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
55mOhm Max
Q @ Freq:
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
122MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)